Na tapetę weźmy deweloperkę. To nasz konik, uwielbiamy ten rodzaj nieruchomości.
Widzimy, jak budowa pnie się do góry i możemy być świadkiem pierwszej radości kupujących.Czym jest umowa deweloperska? Co powinna zawierać i po ona?
Czym jest umowa deweloperska? Dlaczego warto wiedzieć o niej więcej? To umowa przedwstępna zawierana z deweloperem. Jest to najpopularniejsza umowa na pierwotnym rynku nieruchomości.
Umowa deweloperska ma za zadanie związać dewelopera z nabywcą i zabezpieczyć dokonane transakcję obu stron.To umowa, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu lub przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę, po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego.
Zgodnie z ustawą z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zwana ustawą deweloperską, taką umowę określamy:„Umowę, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa, o którymi mowa w art. 1, a nabywca zobowiązuje się do spełniania świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa” Na jej podstawie deweloper jest zobowiązany do wybudowania i sprzedaży nieruchomości, w zamian za zapłatę.
Umowa deweloperska musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Koszty notarialne oraz wpisy do księgi wieczystej obciążają dewelopera jak i klienta.Reasumując, podpisując umowę deweloperską, gwarantujemy sobie bezpieczeństwo transakcji.
Kogo ma chronić umowa deweloperska?
Stosowanie umowy deweloperskiej przez deweloperów wymusza potocznie nazywana „ustawa deweloperska” o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu.W rozumieniu ustawy deweloperskiej nabywca jest osobą fizyczna, która uprawniona jest do przeniesienia na nią przez dewelopera własności lokalu mieszkalnego. 🧔♂️🧔🏻♂️
Konstrukcja umowy, obowiązki deweloperów, które są wprowadzone aktem prawnym mają zapewnić ochronę nabywców domów czy lokali mieszkalnych.
Ustawa deweloperska ma na celu chronić klientów, przewiduje ona różnego typu zabezpieczenia takie jak np. obowiązek przekazania nabywcom prospektów informacyjnych czy specjalne rachunki, na które wpłacane są zaliczki. Ochrona przyznana przez ustawę deweloperską jest przeznaczona dla osób fizycznych nieważne czy zakupu lokalu mieszkalnego/domu dokonują jako konsumenci czy osoby, które prowadzą działalność gospodarczą.Ochronę mają gwarantować wymogi w treści umowy deweloperskiej. Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego, co dodatkowo zabezpiecza nabywcę.
Najważniejsze punkty umowy deweloperskiej
Umowa deweloperska powinna zawierać:
określenie stron i dane podpisujących umowę, miejsce i data jej zawarcia
informacje o nieruchomości, powierzchnia, stan prawny, obciążenia, układ pomieszczeń
położenie i cechy budynku
określenie umiejscowienia mieszkania w budynku
termin w których prawa do mieszkania zostaną przeniesione na nabywcę
warunki spełnienia świadczeń pieniężnych na rzecz dewelopera
pozwolenie na budowę
termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji inwestycji
warunki odstąpienia od umowy
wysokość odsetek i kar umownych
sposób pomiaru powierzchni lokalu
sposób i termin zawiadomienia nabywcy przy odbiorze lokalu czy domu
informacje o zgodach banku
zobowiązanie dewelopera do budowy budynku Jeśli umowa deweloperska nie zawiera wszystkich danych które są wyodrębnione w art. 22 ustawy deweloperskiej z dnia 16 września 2011r., klient ma prawo do zerwania takiej umowy.
Na co uważać podczas podpisywania umowy deweloperskiej?
stan prawny nieruchomości
zmiana ceny mieszkania, kiedy może ulec
czy Twoje pieniądze są odpowiednio zabezpieczone
koszty utrzymania po wydaniu mieszkania
zapisy które dotyczą kar umownych
odstąpienie od umowy w przypadku braku otrzymania kredytu
kto ponosi koszty, poniesienie kosztów procesu notarialnego
sposób pomiaru lokalu
obciążenie nieruchomości
kompletność umowy
Ważne!! cenę z deweloperem można negocjować. Najlepszy do tego czas, to ” zanim ” powstanie inwestycja i sprzedaż ostatnich nieruchomości.