Czwartkowe Wieczory z Blogiem.

Znajdź swoje wymarzone M1 z Agentem nieruchomości.

Czy Warto podjąć współpracę z Agentem Nieruchomości?

Oczywiście, że TAK! Powodów jest wiele, a do najważniejszych moim zdaniem należy:

  • OSZCZĘDNOŚĆ CZASU
  • ZAKUP OFERTY NIEPUBLIKOWANEJ
  • BEZPIECZEŃSTWO

Rozwińmy więc:

Posiadanie Agenta przy zakupie nieruchomości może być bardzo korzystne. Zależy jednak w głównej mierze od Twoich potrzeb, wiedzy o rynku i stopnia zaawansowania w procesie zakupu. Oto najważniejsze zalety korzystania z usług pośrednika:

  1. Dostęp do szerokiej bazy ofert. Również tych niepublikowanych. Owszem, może się zdarzyć, że oferty na portalach są tak szeroko dostępne w Twoich kryteriach, że możesz przebierać wręcz w ich wyborze, ale i tutaj dobrze jest przygotować się go tego maratonu oględzin. I w tej sytuacji przyjdzie z pomocą Agent Nieruchomości, który…. a o tym poniżej.

Pośrednicy mają dostęp do ofert, które nie zawsze są publicznie dostępne (np. na portalach ogłoszeniowych).

Dzięki kontaktom mogą znaleźć nieruchomości, które spełniają Twoje kryteria, oszczędzając Ci czas.

  1. Znajomość rynku. Każdy szanujący się Agent nieruchomości zna swój lokalny rynek, ceny obowiązujące na nim i przede wszystkim wie, co w ofercie mają ich koledzy – Agenci konkurencyjnych biur nieruchomości. Tak, dobrze czytasz. Szanujące się biura nieruchomości i ich Agenci, ściśle ze sobą współpracują, dzięki temu transakcje kupna-sprzedaży są szybkie i dobrze zabezpieczone.

Należy również podkreślić, że doświadczeni Agenci znający lokalny rynek nieruchomości, mogą ocenić, czy dana cena jest rynkowa.

Mogą doradzić, w jakich lokalizacjach warto inwestować w zależności od Twoich celów (np. mieszkanie na wynajem, dom rodzinny).

  1. Wsparcie w negocjacjach. Negocjacje przy zakupie nieruchomości są nieodłącznym procesem, dlatego jeżeli nigdy nie brałeś czynnego udziału w transakcji, warto „oddać pałeczkę” profesjonaliście. Szczególnie wtedy, kiedy do końca nie znasz realiów rynku.

Pośrednicy są wprawieni w negocjacjach i mogą pomóc wywalczyć lepszą cenę lub korzystne warunki umowy.

Często działają jako bufor, redukując emocje, które mogą wpłynąć na Twoje decyzje.

  1. Pomoc formalna i prawna. Księga wieczysta, wypis z rejestru gruntów, rewitalizacja, zaświadczenie o lasach, dożywocie, zasiedzenie itp. Nie znasz się na tym? Nie szukaj w googlach odpowiedzi na te i inne pytania. Tutaj ryzyko jest na wysoką cenę, a Ty możesz zbyt dużo stracić. Nie warto….

Pośrednik upewni się, że dokumenty są poprawne, a nieruchomość nie ma ukrytych wad prawnych (np. hipoteki, nieuregulowanego stanu prawnego).

Może pomóc w przygotowaniu umowy przedwstępnej, skonsultować informacje z notariuszem, przeanalizować proces sprzedaży/zakupu, tak aby maksymalnie zabezpieczyć Twoją stronę.

  1. Oszczędność czasu. Agent nieruchomości selekcjonuje oferty, zgodnie z Twoimi kryteriami. To Agent nieruchomości jedzie na nieruchomość po znalezieniu oferty. Dzięki temu, zanim zaprosi Cię do oględzin, może oddzielić „ziarno od plew”. Zdjęcia i filmy w ofercie sprzedaży nieruchomości nie zawsze oddają prawdziwe oblicze nieruchomości. Często na samą selekcję poświęca się nawet kilka dni pracy.

Reasumując: Agent przeprowadzi wstępne oględziny, selekcjonując nieruchomości, które pasują do Twoich wymagań. Ułatwia umawianie wizyt i kontakt z właścicielami lub innymi stronami.

  1. Wsparcie na każdym etapie zakupu. rozpoczynając od badania potrzeb, poprzez selekcję, ustalenie stanu prawnego, negocjację ceny, pomoc w zrozumieniu zapisów aktu notarialnego, aż po sporządzenie/weryfikację protokołów zdawczo-odbiorczych.

Działa jako doradca od początku procesu do momentu podpisania umowy sprzedaży. Może polecić specjalistów, takich jak rzeczoznawcy majątkowi, architekci czy doradcy kredytowi.


To dobry moment za zapytanie raz jeszcze, CZY WARTO?

Warto skorzystać z pośrednika, jeśli:

Nie znasz rynku nieruchomości i nie wiesz, jak poruszać się w procesie zakupu.

Nie masz czasu na samodzielne przeszukiwanie ofert i umawianie wizyt.

Chcesz uniknąć ryzyka związanego z formalnościami.

Kiedy można zrezygnować?

Jeśli masz duże doświadczenie w zakupie nieruchomości ( tutaj nie wystarczy jeden proces sprzedaży mieszkanie „po babci”) i dobrze znasz rynek pod względem cen transakcyjnych ( te rynkowe nie odpowiadają cenom, za które finalnie nieruchomości się sprzedają)

Gdy masz wystarczająco dużo czasu na przeglądanie ofert i organizowanie procesu.

Wybór Agenta powinien być przemyślany – warto postawić na kogoś kto działa już jakiś czas na rynku, działa etycznie i WSPÓŁPRACUJE Z LOKALNYMI BIURAMI/AGENTAMI NIERUCHOMOŚCI.

Dlaczego weryfikacja współpracy AGENTA lokalnymi biurami nieruchomości jest taka istotna? To już w następnym artykule naszego Bloga, a ten już w Następny Czwartkowy Wieczór z Blogiem.

Autor: Marzena Krawczyk.

Nr Licencji: 22952

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *